Anasayfa
Listeller
Kültür Turizmi
Doğa Turizmi
Kış Turizmi
Yaz Turizmi
Etkinlikler
Moni ?
Çok kalorili 5 Kastamonu lezzeti

Kastamonu mutfağı ile alakalı 1950 lili yılların başlarında Arkeolog Ahmet Gökoğlu’nun yaptığı çalışma sonucunda 812 çeşit yemek tespit edilmiş ancak tespit edilen bu türlerin tümünün yer aldığı bir yayın çıkarılamamıştır Gökoğlu, Türk Etnografya Dergisinde bu derlemesinden yalnızca Kastamonu Ekmekleri ve Kastamonu Çorbalan adını taşıyan iki makale yayınlamıştır Ahmet Gökoğlu’nun yanı sıra ihsan Ozanoğlu’da Kastamonu Elması, Kastamonu Yemekleri vb. konularda risale tarzındaki yayınlan kaleme almış ve bir arşivleme yapmıştır.

tirit

1)Tirit;

Manda yuva yapmış şarkısı içerisinde de geçen “Tiridine tiridine bandım” dizelerindeki tirit işte karşınızda…Kastamonu Simidi veya bayat ekmeğin kemik suyu ile ıslatıldıktan sonra satır kıyması ile harmanlanmansı ile oluşur.Az kalsın unutuyorduk biraz kokabilir ama sarımsaklı(Taşköprü sarımsağı daha makbul olur) yoğurt eklemeyide unutmayalım 😀 .

banduma

2)Banduma;

Banduma için üretilen bandumalık yufkanın şeritler halinde kesilip yuvarlanması ardından hindi suyunda ıslatılıp oval bir düzende dizilmesinın ardından üzerine hindi eti eklenmesi sonrası ceviz serpilerek servis edilir.

ee

3)Etli Ekmek;

Etli ekmek Konya nın der gibisiniz… 🙂  İşte orada durun bu sadece isim benzerliğinden ibaret en iyisi siz birde Kastamonu (Daday) etli ekmeğini deneyin.

kuyu kebabı

4)Kuyu Kebabı(Büryan)

Yurdun bir çok bölgesinde yapılan kuyu kebabını bilmeyeniniz yoktur ama bunun en güzelinin Taşköprü de yenileceğini belki bilmeyen vardır hatırlatalım dedik…

kanlıcamantarı

5)Mantar Turşusu

Yörede kanlıca mantarı olarak adlandırılan ve toprak tipine göre kızıl ve kızıl ile yeşil karışımı renkte olan mantardan elde edilen turşu Kastamonu yöresinde en çok tüketilen turşu çeşididir.

Yorumlar
Batı Karadeniz