Anasayfa
Listeller
Kültür Turizmi
Doğa Turizmi
Kış Turizmi
Yaz Turizmi
Etkinlikler
Moni ?
Yedi Göller Milli Parkı
Son Güncelleme 30 Kasım, 2016
Genel Bilgi

1642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmıştır. Havza kayan kütlelerin vadilerin önlerini kapatması sonucu oluşan  7 göle sahiptir. Milli park içindeki “Köyyeri” mevkiinde yeni Bizans dönemine ait bulunan kalıntılardan, eski dönemlerde bölgenin bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır.

Milli park bünyesindeki göllerin isimleri Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöldür. Bu göller aralarında 100 m. yükselti farkı bulunan iki plato üzerindedir. Platodaki göllerin en büyüğü Büyükgöl’dür.Büyük Gölün en derin yeri ise 15 metredir. Büyükgöl’ün güneydoğusunda bulunan Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlıdır.

Her yıl mayıs-eylül dönemlerinde Büyükgöl ve Deringöl’de ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılabilmektedir.Yedigöller Milli Parkı içerisindeki “Kapankaya Manzara Seyir Yeri”ne çıkılarak gölleri ve eşsiz peyzaj güzelliklerini görmek mümkündür. Bu güzergâh üzerinde bir de anıt ağaç bulunmaktadır. Ayrıca, milli park içindeki geyik üretme istasyonu ziyaret edilebilir.

Fotoğraflar
Nasıl Ulaşırım ?
Konaklama
Yorumlar

Yukarıda sizler için bulduğum buraya benzeyen ve ilginizi çekebileceğini düşündüğüm bir kaç yer listeledim.
Batı Karadeniz